Ενημέρωση για τη δωρεά αρχέγονων αιμοποιητικών κυττάρων – μυελού των οστών

Δωρεά αρχέγονων αιμοποιητικων κυττάρων

Μία εξαιρετικά ενδιαφέρουσα συζήτηση για τα αιματολογικά νοσήματα και το πώς μπορούμε να σώσουμε μια ζωή προσφέροντας κάτι από τον εαυτό μας με την εθελοντική δωρεά αρχέγονων αιμοποιητικών κυττάρων και μυελού των  οστών έγινε τη Δευτέρα 7 Φεβρουαρίου 2022 στην ραδιοφωνική εκπομπή “Πολύχρωμα συναισθήματα”  της κ. Γ. Φλώρου  με τη συμμετοχή της κ. Ελευθερίας Χατζημιχαήλ, Επίκουρης Καθηγήτρια Αιματολογίας του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων και της κ. Σοφίας Χαραλαμπίδου, Επιμ Β΄της Αιματολογικής Κλινικής του Πανεπιστημιακού γενικού Νοσοκομείου Ιωαννίνων.

Ο κ. Βασίλης Λώλος, ασθενής της Αιματολογικής Κλινικής μετέφερε την δική του βιωματική εμπειρία μετά την μεταμόσχευση μυελού των οστών στην Μονάδα Μεταμόσχευσης του Πανεπιστημιακού Γενικού Νοσοκομείου Πατρών, αφού βρέθηκε  συμβατός δότης.

Θέλεις και εσύ να σώσεις μια ζωή;

Γίνε εθελοντής δότης αρχέγονων αιμοποιητικών κυττάρων εδώ

elGreek