Διημερίδα 29-30 Μαρτίου 2024

Η Διεπιστημονική Εταιρεία Έρευνας στην Αιματολογία οργανώνει σε συνεργασία με την Αιματολογική κλινική του ΠΓΝ Ιωαννίνων Διημερίδα με τίτλο “Η Αιματολογία ως Διεπιστημονικό Σημείο Συνάντησης” που θα διεξαχθεί 29 & 30 Μαρτίου 2024 στο ξενοδοχείο Du Lac στα Ιωάννινα.

Η Αιματολογία είναι η μόνη κλινικοεργαστηριακή ειδικότητα με ένα ιδιαίτερα ευρύ επιστημονικό πεδίο, όπου ενσωματώνονται οι πιο εξελιγμένες μέθοδοι διάγνωσης, αλλά και οι πιο πρωτοποριακές θεραπείες. Είναι μια ειδικότητα αυτόνομη, αλλά και ιδιαίτερα συνεργατική καθώς η αντιμετώπιση των αιματολογικών ασθενών απαιτεί πολύ συχνά διεπιστημονική προσέγγιση.
Σε μια εποχή όπου η ροή των νέων πληροφοριών είναι τεράστια σε όλα τα πεδία της Ιατρικής, η ανάγκη συνεχούς ενημέρωσης είναι μεγαλύτερη από ποτέ. Ταυτόχρονα όμως η αξία της αλληλεπίδρασης και της καλής συνεργασίας μεταξύ των επαγγελματιών υγείας γίνεται ολοένα και πιο επιτακτική.
Με την ελπίδα πως η εκδήλωση θα ικανοποιήσει τις προσδοκίες όλων των συμμετεχόντων, σας καλούμε σε ένα δημιουργικό και ευχάριστο διήμερο.
Σας περιμένουμε!

Η παρακολούθηση της Διημερίδας θα γίνει δια ζώσης και διαδικτυακά με προβολή μέσω www.livemed.gr.

Ελευθερία Χατζημιχαήλ
Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Αιματολογίας Τμήμα Ιατρικής Πανεπιστημίου Ιωαννίνων